.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار

1396/10/14 پنجشنبه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان عنوان کرد: آلودگی مس سرچشمه بسیار شدید است، شکایت به دستگاه قضایی انجام شده است اما بدون گرفتن نظرات کارشناسی محیط زیست در دادگاه بدوی حکم برائت صادر شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: آلودگی مس سرچشمه بسیار شدید است و گاز SO2 تمام فضای منطقه را گرفته است در حال حاضر مجموع آلودگی مس سرچشمه حدود 33 برابر حد مجاز است خاطر نشان کرد: آلودگی ذرات نیز در کوره کونورتور 377.7 بوده که حدود دو برابر حد مجاز است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان
رضا جزینی‌زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: اقدامات محیط زیست ممکن است در کوتاه مدت اثر مناسبی برای مردم احساس نکند اما در بلند مدت ضرورت آن ملموس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آلودگی مس سرچشمه بسیار شدید است و گاز SO2 تمام فضای منطقه را گرفته است گفت: در این فصل از سال به دلیل سکون و ابری بودن هوا و عدم جابه جایی این آلودگی کاملا محسوس است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه در آخرین برداشت از کوره فلش مجتمع مس سرچشمه خروجی گاز SO2 سی و هشت هزار میلی‌گرم در نرمال متر مکعب بوده است افزود: در کوره دیگر کنار مجموعه به نام کنورتور خروجی این  گاز 58 هزار میلی‌گرم در نرمال متر مکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجموع آلودگی مس سرچشمه حدود 33 برابر حد مجاز است خاطر نشان کرد: آلودگی ذرات نیز در کوره کونورتور 377.7 بوده که حدود دو برابر حد مجاز است.

جزینی‌زاده با بیان اینکه ذرات اثر مستقیم در سلامت انسان دارد تصریح کرد: ذرات ناشی از آلودگی این کوره‌ها به صورت مستقیم وارد ریه انسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در میان‌مدت باید گاز SO2 جمع‌آوری و تبدیل به اسید سولفوریک شود گفت: برای رفع آلودگی در کوتاه مدت و اسرع وقت مجتمع مس سرچشمه باید هر چه سریع‌تر تولید خود را پایین بیاورد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه پیشنهاد و راهکار کارخانه مس در این مورد رقیق کردن گاز SO2 است افزود: این اقدام عملا کاری را انجام نمی‌دهد و گاز SO2 وارد لایه‌های فوقانی جو می‌شود که در اثر یک باران ، آلودگی‌های ثانویه را برای انسان به وجود آورده که باران‌های اسیدی از این نوع است.

وی با اشاره به اینکه شکایت به دستگاه قضایی انجام شده است خاطرنشان کرد: متاسفانه این آلودگی حساس و ملموس برای قاضی پرونده ملموس نبوده و بدون گرفتن نظرات کارشناسی محیط زیست در دادگاه بدوی حکم برائت صادر شده است.

جزینی‌زاده با بیان اینکه در دادگاه تجدید نظر نیز حکم بدوی تایید شده است اظهار داشت: ضمن اینکه از همکاری دستگاه قضایی تشکر می‌کنیم و ملاک ما در نهایت رای قوه قضائیه است گفت: انتظار داریم قاضی در این گونه موارد نظر کارشناسی محیط زیست را معیار قرار دهد و شکایت محیط زیست نیز براساس آمار، ارقام و نظر کارشناسی انجام شده است.

وی با بیان اینکه محیط زیست یک مجموعه کاملا علمی و تخصصی است افزود: ما موظف هستیم براساس برنامه ششم توسعه و همچنین تاکیدات رهبر معظم انقلاب نظارت بدون اغماض از محیط زیست داشته باشیم.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده در پناهگاه حیات وحش در منطقه "زریاب" محل زندگی خرس سیاه آسیایی گفت: در مجموع این منطقه پناه‌گاه حیات وحش محسوب شده و تنها گونه خرس آسیایی در آن زندگی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما هیچ تضادی با توسعه، خدمات، صنعت و جاده نداریم بیان کرد: متاسفانه بدون مجوز محیط زیست جاده‌سازی در این منطقه دوباره آغاز شده است.

جزینی‌زاده با بیان اینکه به استناد تبصره 1 ماده 690 قانون مجازات اسلامی و نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه در جائیکه تخریب صورت می‌گیرد دستگاه قضایی باید تا صدور حکم نهایی کار را متوقف اعلام کند گفت: انتظار داریم دستگاه قضایی براساس حکم قانون و نظر کارشناسی همراه محیط زیست باشد و کاری که دوباره شروع شده است را متوقف کند.

وی با اشاره به اینکه ما تابع رای قضایی هستیم افزود: محیط زیست انفال عمومی جامعه است و تعداد خاصی در یک منطقه معطوف نمی‌شود و حق نداریم محیط زیست آیندگان را از الان پیش‌فروش کنیم.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر