اخبار

1396/12/14 دوشنبه فرهنگ نریختن زباله در طبیعت کرمان به عادت تبدیل شود اجراي طرح هاي به استقبال بهار و بدون زباله در كرمان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: باید فرهنگ عمومی نریختن زباله در طبیعت استان کرمان به عادت تبدیل شود تا بتوانیم در آستانه نوروز محیط زیستی سالم، انسان های سالم، هوای سالم و خاکی سالم داشته باشیم.

به گزارش ایرنا رضا جزینی زاده روز دوشنبه در حاشیه آغاز طرح به استقبال بهار(بدون زباله) در محل محور هفت باغ علوی کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باید روز طبیعت در استان کرمان با همکاری، همیاری و مشارکت مردم با اداره کل حفاظت محیط زیست این استان به روزی زیبا و بدون زباله در تبدیل بشود.
وی تصریح کرد: میزان پسماند و مواد زائد تولیدی بعنوان یک شاخص برای سلامت هر جامعه محسوب می شود لذا اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان تصمیم دارد ضمن فرهنگ سازی عمومی، مردم هنگام استقبال از بهار و تحویل سال جدید یک روز بدون زباله را داشته باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: مواد تشکیل دهنده بسیاری از زباله های موجود در طبیعت، از جنس پلیمر است و این زباله ها صدها سال در طبیعت باقی می مانند لذا باید با فرهنگ سازی عمومی و همکاری رسانه ها گامی موثر جهت حفظ سلامت جامعه و مردم برداشته شود.
وی افزود: طرح های روز طبیعت برای استفاده بهینه از مواهب الهی و طبیعی تعریف شده است زیرا دوری مردم از ریختن زباله در طبیعت، روشن نکردن آتش و خاموش کردن آن زیست بوم های استان کرمان را تهدید می کند.
**مردم برای حمایت از محیط زیست جانوان وحشی نخرند
جزینی زاده عنوان کرد: مردم برای حمایت از محیط زیست در ایام نوروزی حیوانات وحشی ازجمله لاکپشت چرمی (لاکپشت نرم)، سمندر لرستانی (امپراطور)، انواع مارها و ماهی های قرمز را خریداری نکنند. 
وی گفت: خرید فروش و نگهداری جانوار وحشی علاوه بر تناقض با آموزه های دینی، از دید قانون گذار نیز جرم بوده و برای مجرم جزای نقدی و حبس درنظر گرفته شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به خریداری حیوانات وحشی موجب ازبین بردن تنوع زیستی می شود افزود: در کشور ایران که ویترین تنوع زیستی دنیا محسوب می شود باید از دست اندازی به طبیعت، جانداران و حیوانات و به اسارت گرفتن آنها خودداری شود.
وی اظهار کرد: بعنوان عادتی اشتباه گونه های ماهی قرمز در سفره های نوروز کشور دیده می شود و رهاسازی این ماهی بعنوان گونه ای مهاجم در برکه ها و آبها گونه های زیستی دیگر را تهدید می کند.
وی گفت: مردم درصورت مشاهده خرید و فروش جانوران وحشی و در خطر انقراض باید به سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست اطلاعرسانی کنند و همچنین مردم خرید و فروش جانوران وحشی را بعنوان اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی با آغاز سال جدید متوقف کنند.
طرح به استقبال بهار (بدون زباله) برای ترویج و اشاعه فرهنگ زیست محیطی با جلب مشارکت مردمی از امروز دوشنبه در استان کرمان آغاز شد.
طرح بی زباله نیز از امروز با هدف مشارکت و مسئولیت پذیری اجتماعی برای حفظ محیط زیست در تمامی سطوح و اقشار جامعه آغاز شد.
همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست، محیط بانان و برخی از مسئولان این اداره کل در آستانه آغاز بهار و ایام نوروز به جمع آوری زباله های محور هفت باغ علوی کرمان پرداختند. 
همچنین اجرای این طرح با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، محیط بانان و برخی از مسئولان در محور هفت باغ علوی کرمان برگزار شد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر