اخبار
1396/9/7 سه‌شنبه یک بهله عقاب صحرایی که قابلیت پرواز را از دست داده بود توسط دوستداران محیط زیست به اداره سیرجان تحویل داده شد

یک بهله عقاب صحرایی که به علت مشکلات جسمی قابلیت پرواز را از دست داده بود توسط دوستداران محیط زیست به اداره سیرجان تحویل داده شد

به گزارش روابط عمومی اداره محیط زیست سیرجان؛ دوستداران محیط زیست یک بهله جوجه عقاب صحرایی را به این اداره تحویل دادند .

دو دوستدار محیط زیست به نامهای محمد جواد محمودی زاده به همراه دوستش محمد نصرت آبادی در یک اقدام ارزشمند یک بهله جوجه عقاب صحرایی که بر اثر مشکلات جسمی قادر به پرواز نبود و در شهر گرفتار شده بود را تحویل اداره حفاظت محیط زیست داد.

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط زیست با  اهدای لوح سپاس از این عزیزان تقدیر کرد و گفت این پرنده پس از رسیدگی و تیمار پس از سلامت کامل در محل زندگی خود رها خواهد شد.

وی سهیم شدن مردم در حفظ و نگهداری محیط زیست و استمرار اینگونه اقدامات و دلسوزی آن‌ها نسبت به سلامت محیط زیست و حیات وحش را رمز بقای زمین و زندگی سالم دانست و گفت: همکاری تمامی ساکنین منطقه و همیاران و دوستداران محیط زیست در راستای اجرای اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی است و شهروندان می توانند با مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی، سریعا این اداره را مطلع کنند.

علیرضایی همچنین تصریح کرد: عقاب صحرایی جز گونه‌های جانوری حمایت شده از سوی سازمان حفاظت محیط ‌زیست به شمار می‌آید و زنده‌گیری و نگهداری آن ممنوع است.

 عقاب صحرایی با نام علمی Aquilanipalensis پرنده شکاری نسبتا بزرگی است با سینه ای پهن و پر و بالی به رنگ قهوه ای، که دارای طیف وسیعی از تنوع در رنگ بال و پر است (قهوه ای تیره تا روشن) منقار زرد رنگ نسبتا بزرگی دارد که نوک منقارش سیاه است و خط زرد رنگ انتهای منقارش تا زیر چشم امتداد می یابد. دمش به رنگ قهوه ای تیره و پوشپرهای زیر دم سفید مایل به خاکستری هستند.

این پرنده در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، کوهپایه ها، نزدیک تالاب ها و حوالی شهرهای بیابانی به سر می برد. معمولا آشيانه خود را روي درخت مي سازد. از پستانداران کوچک، پرندگان و جوندگان غذای خود را فراهم می کند. از مردارهای تازه نیز تغذیه می کندواندازه اش 65 تا 80 سانتی متر می باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر