انجام سرشماری پستانداران شاخص قرق اختصاصی منصورآباد رفستجان در ماه جاری

اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

انجام سرشماری پستانداران شاخص قرق اختصاصی منصورآباد رفستجان در ماه جاری

منصور پورسینا رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی و تنوع ژنتیکی استان از انجام سرشماری پستانداران شاخص قرق اختصاصی منصورآباد رفستجان در ماه جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان : سرشماری پستانداران شاخص قرق اختصاصی منصورآباد رفسنجان در  ماه جاری انجام شد
   منصور پورسینا رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی و تنوع ژنتیکی استان در این خصوص بیان داشت:  با توجه به ضرورت سرشماری پستانداران شاخص مناطق و برنامه ریزی جهت حفاظت موثر از حیات وحش و مدیریت آن و زیستگاه، برنامه سرشماری پستانداران شاخص قرق اختصاصی منصورآباد به  روش سرشماری مستقیم حیات وحش که یکی از روش‌های متداول سرشماری در ایران است با شناسایی قبلی زیستگاه‌ها، مسیر‌های حیات وحش به صورت همزمان و با ثبت اطلاعات در فرم‌های سرشماری از سوی اداره کل اجرا گردید.
ایشان افزود : قرق اختصاصی منصور آباد رفسنجان، اولین قرق اختصاصی در کشور است که با تلاش و همت دوستداران طبیعت در شهرستان رفسنجان راه اندازی شد.
وی افزود: قرق اختصاصی به محدوده ای از جنگل ،مرتع،دشت و کوهستان ، ، و بطور کلی منابع ملی  با مستثنیات آن گفته می شود که مسئولیت مدیریت و حفاظت از جانوران وحشی و زیستگاههای آنها و امتیاز شکار و صید و و طبیعت گردی در آن محدوده معین با رعایت مقررات مربوطه از جمله مقررات شکار و صید از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای مدت معین به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط واگذار می شود. قرق اختصاصی منصورآباد از موفق ترین نمونه های بارز واگذاری مناطق دارای پتانسیل به بخش خصوصی می باشد.  
 
نسخه قابل چاپ
سال 1401 «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»