اخبار برگزیده

روز جهانی تنوع زیستی

به گزارش آنیتا بابکی رییس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در تقویم جهانی بیست و دوم مه مصادف است با روز جهانی تنوع زیستی. بابکی در رابطه با اینکه منظور از تنوع زیستی چیست؟ خاطر نشان کرد که: برخی افراد بر این باورند که تنوع زیستی نام دیگر حیات وحش است. اما در واقع نام تنوع زیستی، به گونه های متنوع موجودات بر روی کره زمین اطلاق می شود. به عبارتی دیگر از گونه‌های گیاهی و جانوری گرفته تا میکروب ها، همه بخشی از تنوع زیستی کره زمین بشمار می آیند.
امروزه پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که باید از تمامی گونه های زیستی محفاظت کرد، چون طبیعت همواره تعادل خود را با موجودات حاضر حفظ می کند. به عنوان مثال، اکثر افراد به دلیل زیبایی پلنگ، دوست دارند از آن حفاظت شود اما کمتر فردی است که بخواهد نسل موش را از نابودی نجات دهد!
چرا تنوع زیستی اهمیت دارد؟
•    برخی از گونه های گیاهان و جانواران عهده دار پاکیزگی محیط هستند.
•    درختان اکسیژن مورد نیاز انسان را تولید می کنند.
•    گیاهان برای آرامش ما مناظری دل انگیز و برای ادامه حیات هوای تازه و سالم فراهم می آورند.
•    اگر گونه های جانوری وجود نداشته باشند، گیاهان به سرعت منقرض می شوند. زیرا گیاهان نمی توانند حرکت کنند و نیاز به گرده افشانی توسط دیگر موجودات دارند، پس کار گرده افشانی آنها را جانواران انجام می دهند
•    8 اکوسیستم برتر تنوع زیستی در دنیا عبارتند از
•    استرالیا (دیواره های مرجانی)                                    کلمبیا (انواع پرندگان)
•    آمریکا (اکوسیستم دریایی غنی)                                  مکزیک (انواع زیستگاهها)
•    اکوادور (تنوع زیستی دوزیستان)                               . اندونزی (بیش از دهها جزایر)
•    هند (پرندگان و خزندگان)                                        برزیل (انواع جنگل)

تنوع زیستی در استان کرمان
استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و مرکز آن شهر کرمان است. مساحت این استان در حدود 185069 کیلومتر مربع می باشد.که دارای پوشش گیاهی خاص نواحی کویری است .این استان دارای 6/3 میلیون هکتار اراضی بیابانی است که حدود 34 درصد از سطح استان را به خود اختصاص داده است از این میزان 3/3 میلیون هکتار اراضی کویری وبیابانی و3 میلیون هکتار شنزارهای فعال و نیمه فعال می باشد. در این منطقه جنگل قابل توجهی وجود ندارد و رستنی های آن نیز محدود به برخی گونه های بیابانی و کویری است استان کرمان بر اساس آب و هوا و خاک و سایر شرایط جغرافیایی، از پوشش گیاهی متفاوتی بر خوردار است که در مقایسه با کشور درصد کمتری از جنگل را داراست و بیابان های آن پهنه بیشتری را در بر گرفته اند: تعداد 285 گونه گیاه دارویی از 200 جنس و 71 تیره در این استان شناسایی گردیده که  72درصد گونه ها با فرم رویشی علفی و 11.3 درصد بوته ها نیمه خشک می باشند. ازپرندگان درمعرض انقراض آن: عقاب طلایی، شاهین، هوبره، تیهو، پری شاهرخ، سینه سیاه، دلیجه و از پرندگان حمایت شده بومی دراج ، جیرفتی و.... رامیتوان نام برد؛ از گونه‏ های جانوری در معرض خطر: خرس سیاه آسیایی، یوزپلنگ آسیایی، گورخر، جبیر،زاغ بور و هوبره می باشدکه ازگونه های آسیب پذیر استان میتوان به: رودک عسل خوار وعقاب دو برادر اشاره نمود. گونه ‏های گیاهی این استان زیتون وحشی، انارشیطان، درختان کهور، ارس، سرو کوهی هستند که به دلیل خشکسالی در معرض خطر انقراض قرارگرفته اند. گونه های مهم سردسیری وگرمسیری استان عبارتند از : الف - گیاهان گرمسیری و نواحی خشک بیابان شامل: درختان گز، تاغ، قیچ، کنار، کهور و بادام کوهی که به طور طبیعی در منطقه می رویند و درختانی مانند مرکبات، خرما، موز، صیفی جات نیز دراین نواحی کشت می شود. ب - گیاهان سردسیری که عبارتند از : درخت بِنه (پسته کوهی) ، اَلُوک (بادام کوهی) ،گَوَن (کتیرا)
از دیگر نشانه های تنوع زیستی در استان تفاوت اقلیمی که منجر به تنوع زیستی بسیار شده است مثلا فاصله اندك منطقه گندم بريان به عنوان گرمترين نقطه كشور و منطقه سردسيري و كوههاي پوشيده از برف سيرچ و راين خود دليلي واضح بر تفاوت هاي اقليمي زيستگاه هاي متفاوت و منحصر به فرد جانوري و گياهي استان است و تداعی گر ضرب المثل مشت نمونه خروار است. یکی دیگر از تنوع زیستی استان وجود تالاب جازموریان بدلیل  خشكسالي هاي اخير، خشك شدن رودخانه ها، سدها و چراي بي رويه دام ها می باشد.
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد