اخبار برگزیده

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اداره‌کل حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش استان کرمان در ۶ ماده به مدت پنج سال

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اداره‌کل حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش استان کرمان در ۶ ماده به مدت پنج سال

به گزارش ایرنا، ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد محیط زیستی در بین جامعه دانش آموزی و افزایش سطح مشارکت اجتماعی جامعه دانش آموزی در انجام طرح ها و برنامه های محیط زیست از جمله اهداف تفاهم نامه امضا شده بین ۲ اداره کل محیط زیست و آموزش و پرورش است.

تفاهم نامه همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست با آموزش و پرورش استان کرمان مشتمل بر ۶ ماده در تاریخ سی ام مهر ماه جاری به امضا طرفین رسید و به مدت پنج سال اعتبار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه هزینه کردن در بخش محیط زیست و آموزش و پرورش که به نسل آینده مرتبط است به نوعی سرمایه گذاری است گفت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی برای رشد حیات اجتماعی نسل امروز و فردا، حفاظت‏ از محیط زیست‏ جزو وظایف عمومی‏ همگان است.

مرجان شاکری به بی تفاوتی و بی اطلاعی برخی افراد نسبت به جایگاه محیط زیست اشاره و تصریح کرد: گاهی در بین ارکان اجرایی کشور نیز کمرنگ بودن جایگاه محیط زیست دیده می شود.

وی دانش آموزان را آینده سازان کشور برشمرد و افزود: لازم است دانش آموزان با جایگاه و اهمیت محیط زیست آشنا شوند تا در حفاظت و پاسداری از آن همت کنند.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه در زمینه معرفی جایگاه محیط زیست تمرکز بر آموزش استوار است به طوری که در دبیرستان ها مطلبی در کتاب های درسی دانش آموزان با عنوان انسان و محیط زیست وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر تدریس ۲ واحد درسی در زمینه حفاظت از محیط زیست در دانشگاه ها است. 

شاکری گفت: رابطان آموزش و پرورش با محیط زیست به منظور فراگیری آموزش ها و انتقال آن به دانش آموزان معرفی شدند که بزودی این افراد تحت آموزش قرار می گیرند .

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز به نقش ارزنده مدارس در فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست رکن اساسی سعادت و رشد جوامع است و توجه به آن به خصوص در دوران مدرسه بسیار ضروری است.

احمد اسکندری نسب خاطرنشان کرد: پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد شیوه آموزش معلم و توجه به تربیت صحیح و افزایش معرفت و بصیرت دانش آموزان از نکات مهمی است که لازم است در رابطه با حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست، در مدارس مورد توجه قرار گیرد.

وی دانش افزایی برای ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد محیط زیستی در بین جامعه دانش آموزی و افزایش سطح مشارکت اجتماعی جامعه دانش آموزی کشور در انجام طرح ها و برنامه های محیط زیست را از مهمترین اهداف تفاهم نامه منعقد شده بین آموزش و پرورش و محیط زیست برشمرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان همچنین غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در زمینه محیط زیست، اجرای برنامه های آموزشی محیط زیست ویژه معلمان و دانش آموزان، تقویت و بهبود برنامه های آموزش فنی و حرفه ای متناسب با اهداف محیط استفاده و ظرفیت سازی برای رشد کمی و توسعه کیفی تشکل های دانش آموزی در زمینه محیط زیست و توسعه پایدار و همچنین استفاده از توانمندی دانش آموزان به عنوان محیط یار را از جمله مهمترین تعهدات آموزش و پرورش بر اساس این تفاهم نامه اعلام کرد.

وی افزود: برگزاری دوره های توانمندسازی ویژه همکاران فرهنگی و مربیان پیش دبستانی، تهیه و ارائه بسته های آموزشی پیرامون مسائل محیط زیست با تاکید بر فضای مجازی، حمایت فنی و کارشناسی از طرح ها و پروژه های بین المللی آموزش محیط زیستی آموزش و پرورش، ارائه محتوا در زمینه محیط زیست و برگزاری مسابقات، نمایشگاه، همایش ها و اردوها ویژه دانش آموزان در مدارس از مهمترین تعهدات اداره کل محیط زیست استان کرمان است.

عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399 جهش تولید